Na domačem stadionu boljši od Tolmina

Nogometaši Brinja so v nedeljo, 17. marca, odigrali srečanje 21. kroga 2. SNL. Na domačem igrišču so z rezultatom 1:0 premagali ekipo Tolmina.

kene7

Modro-rumeni so takoj zagospodarili na igrišču in jasno nakazali, da gredo na zmago. V 6. minuti se jim je začetni pritisk obrestoval, saj je Žaler z lepim strelom z glavo zatresel gostujočo mrežo. Kljub vodstvu domači niso popuščali in si še naprej pripravljali priložnosti. Dve obetavni situaciji za zadetek je imel Stojaković, a ni uspel meriti dovolj natančno. Na drugi strani so si Tolminci priigrali le eno priložnost za izenačenje. Ob koncu polčasa je bilo vroče v kazenskem prostoru Brinja, a domači branilci so blokirali nevaren strel in ostalo je pri minimalnem vodstvu modro-rumenih.

V drugem polčasu smo spremljali enosmerni promet proti vratom Tolmina, a varovanci Gorana Markovića niso bili dovolj zbrani v zaključkih akcij. Nogometaši Tolmina so v zadnjih 10 minutah tekme vendarle pritisnili proti vratom Brinja in prišli do ene priložnosti, vendar niso resneje ogrozili vrat, na katerih je stal Tiganj.

Domači so zadržali minimalno vodstvo in zasluženo prišli do treh točk.

Intervju: Tine Zupan

Športni direktor Tine Zupan je tisti človek, ki v tesnem sodelovanju z glavnim trenerjem Goranom Markovićem sestavlja igralski mozaik v grosupeljskem klubu.

Kako ste zadovoljni z opravljenim delom v zimskem premoru?

Z našim kadrovanjem sem zelo zadovoljen. Načrt je bil, da ekipo pomladimo in še bolj profesionaliziramo. Mislim, da nam je uspelo. Dobili smo kakovostne in motivirane mlade igralce. Imamo homogeno skupino, ki zadovoljuje splošne kriterije, ki jih imamo v klubu. Ustrezajo standardom, ki jih zagovarjamo, ko iščemo igralca. Več ali manj smo kader tudi po pozicijah lepo sestavili. Imamo ravno dovolj zdrave konkurence. Po drugi strani pa so mlajši fantje iz mladinske ekipe standardno priključeni članski ekipi, so normalno del kadra in konkurirajo za mesta v ekipi, naj bo to za prvo enajsterico, ali za vstop s klopi.

Ste imeli v mislih tudi naslednjo sezono, ko ste sestavljali igralsko zasedo za drugi del prvenstva?

Tako je, mi smo v bistvu targetirali fante letnika 2003 in 2004, da bi z njimi delali na malo daljši rok, če je to možno. Pri nekaterih fantih, ki so na posoji, kot na primer Rok Štorman, je to težje, ampak generalno smo si v tem smislu zgradili neko bazo, s katero mislimo delati na daljši rok. Po drugi strani pa je v nogometu, v drugi ligi, to zelo nepredvidljivo.  Imamo tak načrt, je pa poletje lahko zelo nepredvidljivo.

Je težko prepričati fante, da se odločijo za prihod v Grosuplje?

Rekel bi, da je vedno lažje. Imamo neko stabilnost in že ustaljeno razvojno pot. To je glavna informacija za mlajše igralce, tudi glavni motiv, ko se odločajo, da pridejo k nam. imeli smo relativno malo težav, v smislu, da koga to ne bi zanimalo. Več ali manj so bili ti fantje, ki smo jih dobili, tudi naše primarne tarče. Geografsko nam druga liga v tem trenutku ustreza, ker ni nekega presežka ekip v okolici Ljubljane. Poleg vsega, kar ponujamo, torej kakovostnega dela, že skoraj nadstandardnega, in urejene finančne situacije, je tudi ta lokacijska komponenta pomembna. Gre za največji bazen v Sloveniji in načeloma nam gre to na roko.

Ko govorimo o finančnih okvirih – kje smo v primerjavi z ostalimi klubi v drugi ligi?

Mislim, da smo v spodnji polovici lestvice. Poznamo razmere v drugi ligi. Tu je nekaj ekip, ki se želijo iti zadevo profesionalno. Nemogoče je, da bi se po višini proračuna primerjali z neko Gorico ali pa Nafto. Tudi drugi klubi z daljšo tradicijo imajo precej višje finančne  vložke kot mi. Mi stavimo na neke druge vrednote in organsko rastemo. To je nek model, od katerega ne odstopamo in za katerega verjamemo, da je pravilen v drugi ligi. Je pa res, da ti denar absolutno pomaga do boljših igralcev in kakovostnejšega izvajanja nekih procesov. Vsi bi si želeli več, a po drugi strani imamo stabilen proračun, kar je zelo pomembno v teh zahtevnih časih. Veseli nas, da smo pozitiven primer, v smislu, da zapravimo, kar imamo in ne več od tega. Zaenkrat nam to dobro uspeva. Upamo pa, da bomo ob vseh dejavnostih, ki jih izvaja klub, proračun še dvignili, čeprav je že zdaj v primerjavi s tistim izpred nekaj let zelo visok.

Pozimi je bil klub aktiven tudi v mlajših kategorijah …

Tu gre za skupek vsega. Najprej vse, kar je klub v mladinskih kategorijah doslej že postoril. Druga zadeva je, da imamo ekstremno kakovosten trenerski kader, ki smo ga pozimi še okrepili. Z vodjo mladinskega pogona (Goran Marković, op.p.) se strinjava, da imamo najboljši trenerski kader na selekcijah velikega nogometa v Sloveniji. To je neka razlika, ki jo ti ljudje, ki si primarno želijo napredka za svojega otroka, prepoznajo. Pomembno je tudi to, da mi lahko ponudimo neko hitrejšo pot do članskega nogometa, kar je naš cilj. Za to pa potrebujemo čim bolj nadarjene mlade igralce. Imamo lep nabor fantov v mladinskih kategorijah, za katere upamo, da bodo v letu-dveh že zelo zanimivi za našo člansko ekipo.

Kakšne so torej sestave mlajših selekcij v klubu?

Gre za kombinacijo lastne produkcije in mladih, zanimivih igralcev, ki se nam pridružijo od drugod. Mislimo, da je ta kombinacija najboljša. Tako gradimo ekipe. Veliko fantov je iz lokalnega okolja, počasi, nekoliko bolj poudarjeno od 14. leta naprej, pa priključujemo fante od drugod. Podobno je na nek način tudi v članski ekipi. Nekateri pridejo prej, drugi kasneje, pot pa je za vse zelo podobna. Pot hitrejšega razvoja kot drugje, pot hitrejše uveljavitve v članskem nogometu. To je naš načrt, morajo biti pa fantje seveda sposobni, morajo sprejemati informacije in iti čez relativno kompleksne taktične zadeve, ki jih mogoče niso navajeni. So na višjem nivoju.

Kaj še vpliva na to, ali bo igralcu uspelo na članskem nivoju ali ne?

Tu je zelo veliko odvisno od igralca. Pri tem procesu smo ekstremno potrpežljivi. Imamo vsa orodja, da to znamo narediti. Je pa tu veliko kombinacij, ki na koncu pripeljejo do tega, kateri fantje so sposobni igrati na nivoju druge slovenske lige in kako hitro jim to uspe. Tu pa ne moremo mimo dejstev. Fantje morajo biti v danem trenutku, ko se jim ponudi priložnost da so zraven, pravi. Tako v smislu svoje koncentracije kot v smislu, kaj so pripravljeni vložiti v nogomet in seveda, kako se obnašajo kot igralci članske ekipe Brinja. Ob vsem tem je treba dodati še faktor sreče, ki ga je v ekipnem športu absolutno treba imeti. Vsi ti faktorji so pomembni, da nekdo izplava na površje.

Bi lahko izpostavili kakšen primer tega povezovanja mladinskega in članskega moštva?

Zadnji najlepši primer je naš vratar Jaka Zrnec, ki je pri 17 letih debitiral na uradnih tekmah članskega moštva. Veliko stvari se mu je ''poklopilo'', da je prišel do te priložnosti. Imel je srečo v nesreči kolega, kar je po navadi vedno tako. Nekatere stvari so se mu odprle, a v končni fazi si je vse to zaslužil z dosedanjim delom, vsem, kar je pokazal v kadetski in mladinski konkurenci. To je tak pozitiven primer. Je pa to šele začetek. Morda  je še težje kot priti do tega nivoja, na tem nivoju ostati. Potrebuješ konstantnost in veliko drugi stvari. Upam, da bo čim več takih primerov.

Mladinci po drami v zaključku tekme do zmage proti Muri

Mladinci so v soboto, 16. marca, odigrali srečanje 22. kroga EON Next Gen lige in po dramatični končnici tekme prišli do zmage z rezultatom 1:2.

V prvem polčasu so bili bolj podjetni in si ustvarili lepo število priložnosti za zadetek, a žoga sprva ni hotela v mrežo. V 22. minuti je sodnik pokazal na belo točko, kapetan Zrnec je prevzel odgovornost in uspešno izvedel enajstmetrovko za vodstvo z 0:1. V prvem delu tekme se rezultat ni več spremenil.

V drugem polčasu so Muraši stopili na plin in poskusili priti do izenačenja, a je obramba Brinja odbijala nevarne napade, vse do 90. minute, ko so domači uspeli priti to izenačenja. Ko je že vse kazalo, da se bo srečanje končalo z delitvijo točk je udaril Vitamvas. V kazenskem prostoru se je spretno prebil mimo domačega obrambnega nogometaša in zatresel mrežo Mure za zmago v Radencih. Sledila je eksplozija navdušenja v modro-rumen taboru.

Mladinci so se s to zmago povzpeli na 3. mesto prvenstvene lestvice. Za vodilno Olimpijo zaostajajo 4 točke.

Goran Marković pred tekmo s Tolminom - Na tekmo smo dobro pripravljeni

Pred varovanci Gorana Markovića je domača tekma proti Tolminu. V nedeljo ob 15.00 se bodo pomerili proti ekipi, ki jo zelo dobro poznajo, saj so med drugim s Tolminci odigrali tudi prijateljsko srečanje v pripravljalnem obdobju. Pred tekmo 21. kroga 2. SNL smo trenerja članske ekipe povprašali, kakšna so njegova pričakovanja za ta obračun.

Marković pravi, da so se na obračun dobro pripravili: »Po remiju z Beltinci smo celoten teden dobro trenirali in se pripravljali na novega nasprotnika. Ekipo Tolmina poznamo, tudi iz pripravljalnega obdobja, a moram poudariti, da so pripravljalne tekme popolnoma nekaj drugega kot prvenstvene, zato sem prepričan, da niti slučajno ne bo lahko. Seveda imamo svoj načrt za obračun in verjamem v svoje fantje, da ga bodo kvalitetno izvedli na igrišču.«

Na prvi tekmi so modro-rumeni slavili z rezultatom 0:3: »Na gostovanju v Tolminu smo odigrali dobro srečanje. Že v prvem polčasu smo si uspeli priigrati prednost in nasprotniku nismo pustili, da bi prišel blizu izenačenju. V nedeljo bomo igrali še pred svojimi navijači, kar bo dodatna motivacija za fante. Naš cilj so brez dvoma tri točke, saj so razmere na lestvici zelo izenačene, zato te lahko vsaka zmaga dvigne, po porazu pa lahko padeš.«

Marković po točki iz Beltincev - Zadovoljen sem s predstavo svojih varovancev

Člani so se z gostovanja pri vodilnih Beltincih vrnili s točko. Prikazali so dobro predstavo in nekaj časa tudi vodili, na koncu pa se je srečanje končalo z rezultatom 1:1. Po tekmi smo za komentar prosili glavnega trenerja članske ekipe, Gorana Markovića.

Marković pravi, da so bili blizu zmagi in v isti sapi poudarja, da je potrebno pohvaliti Beltince: »Glede na celotno dogajanje na igrišču sem mnenja, da smo bili bližje zmagi kot domačini. Pokazali smo veliko željo, a žal se na koncu ni izšlo za tri točke. Bi pa rad pohvalil domačo ekipo oziroma njihovo igralno površino, ki je bila zares na visokem nivoju. Tako smo lahko izvajali določene zadeve, ki smo jih uigravali skozi celotne priprave. To se je poznalo v naši igri.«

Po začetnem otipavanju so modro-rumeni hitro prevzeli pobudo: »Tekmo smo začeli nekoliko plašno, po desetih minutah pa smo prevzeli pobudo in prevladovali na igrišču. V drugem polčasu smo začeli razmišljati, da bomo domov prinesli tri točke in nekaj časa je kazalo zelo dobro, a smo žal po trenutku nezbranosti prejeli zadetek. Poskusili smo priti do zmagovitega zadetka, si pripravili dve lepi priložnosti, vendar ju nismo izkoristili.«

Kljub temu, da so se morali zadovoljiti s točko, je Marković zadovoljen, saj so njegovi varovanci prikazali dobro igro: »Mislim, da moramo kljub vsemu biti zadovoljni s točko, saj smo igrali z vodilno ekipo lige. Res je, da smo krenili v srečanje s ciljem zmagati in tudi dobro igrali, a na koncu je točka na našem računu zadovoljiv rezultat. Bolj kot točka, pri kateri je nekaj grenkega priokusa, me veseli, da smo na igrišču izgledali dobro in nas lahko to navdaja z optimizmom za nadaljevanje prvenstva.«

Mladinci izgubili proti Bravu

Mladinci so se danes, 11. marca, na domačem igrišču pomerili proti ekipi Brava. Gostje so zmagali z rezultatom 1:2.

Bravo je povedel že v uvodu tekme in nekoliko presenetil varovance Urbana Žoharja. Kljub temu so se hitro zbrali in prek Lazarevića v 18. minuti prišli do izenačenja. V nadaljevanju obračuna so bili podjetneši in poskušali priti do zadetka za vodstvo, a se je zgodilo ravno nasprotno. Bravo je v 67. minuti prišel do prednosti in modro-rumeni so bili prisiljeninapadati za izenačenje. Kljub vidni želji po zadetku jim ni uspelo ujeti priključka.

Ne glede na poraz, nič še ni izgubljenega, saj imajo nogometaši Brinja le 4 točke zaostanka za vodilno Olimpijo. V soboto, 16. marca, se bodo odpravili v Mursko Soboto, kjer se bodo pomerili z Muro.